В България сред красивите планини и диви природни сцени се намират множество язовири, които наброяват над 6800. Те играят ключови роли както за регулиране на водните нива на реките така и за осигуряване на питейна и напоителна вода и за производство на електроенергия. Те предлагат не само уникални природни красоти, но и значими възможности за отдих и спортни дейности.
Следващите редове ще представят някои от най-големите язовири по обем в България.
10. Язовир Камчия
![]() |
Снимка - вила.бг |
Язовирът "Камчия" е изграден през 1973 година в източната част на Стара планина, по южното поречие на река Луда Камчия. Той е предназначен да снабдява с питейна вода градовете по Черноморието и има обем от 233,5 милиона кубични метра. Водата в него се отличава с ниско съдържание на нитрати, но с високи нива на желязо и манган.
Камчия е популярно място за риболов и къмпинг, където може да се хванат различни видове риба като бабушка, каракуда, костур, морунаж, попче, сом и шаран.
9. Язовир Батак
![]() |
Снимка - вила.бг |
Язовирът Батак е един от най-живописните в България, разположен в западните Родопи, в района на „Баташко плато“, където е построен през 1959 година по поречието на река Мътница. Той е част от ВЕЦ каскадата „Баташки водносилов път“. Основното му предназначение е за напояване и производство на електроенергия, като също така е предпочитано място за целогодишен риболов и почивка в планински условия.
На запад от язовира се намира популярния планински курорт Цигов чарк, който предлага разнообразни възможности за развлечения и отдих, като е подходящ за почивка през всички сезони. На източния бряг, известен като „Дъното“, посетителите могат да се насладят на спокойствие и уединение, подходящи за къмпинг и риболов.
Освен това, язовирът разполага с остров, който е атракция за туристите и предлага допълнителни възможности за разходки и отдих сред природата.
8. Язовир Тича
![]() |
Снимка - VodoemiBG |
Язовирът Тича, построен през 1973 година в североизточна България, е от изключително значение за снабдяването с питейна вода на градовете Разград и Търговище. С обем от около 311,8 млн. м³, той е един от малкото в страната, използвани само за напояване.
Въпреки своето предназначение, язовирът привлича туристи и рибари с полегатите склонове по брега си, които предлагат приятна и отпускаща планинска атмосфера, както и впечатляващи гледки. Водата на язовира е дом на разнообразие от рибни видове, сред които бяла риба, кефал, костур, сом, уклей, шаран, морунаж и платика.
През 2020 година, след спадането на обема на водата, бяха открити останки на кораба "Тангра", потънал в язовира преди повече от три десетилетия. Този кораб, който е служил за туристически разходки, днес е само спомен за минали времена.
7. Язовир Цонево
![]() |
снимка - вила.бг |
Язовирът Цонево с обем от 330 млн. куб. м. е разположен в източната част на Стара Планина по течението на река Луда Камчия и е построен през 1974 година с цел промишлено водоснабдяване и напояване. Той е добре познат и като място, където е спуснат най-големият за времето си плавателен съд за язовирно плаване, наречен "Вълчан войвода".
Язовирът предлага на посетителите си приказни залесени склонове и кристално чисти и топли води, което го прави изключително привлекателна дестинация за отдих, туризъм и разбира се, риболов. Възможността за улов включва разнообразни рибни видове като амур, платика, каракуда, толстолоб, сом и шаран. Районът е особено популярен сред рибарите, като е наричан "рай за риболов на плувка".
6. Язовир Студен кладенец
![]() |
снимка - БНР |
Язовирът "Студен кладенец" се намира в южна България, на средното течение на река Арда, югоизточно от град Кърджали. Той е част от Каскадата "Арда" на Националната електрическа компания и е третият по големина язовир в страната, с площ от 27.8 кв. км. Построен е през 1955 - 1958 година с цел регулиране на сезонния отток на реката и производство на електроенергия.
Язовирът разполага с бетонна стена, съставена от 27 блока, висока 67.5 метра в най-високата си част и с дължина по короната от 338 метра. Обемът на водохранилището е намален до 387.8 милиона кубични метра поради интензивното запълване с наноси. Водоемът е популярен сред рибарите и туристите, предлагайки възможности за риболов, отдих и различни водни спортове като гребане и каране на водно колело.
5. Язовир Жребчево
Язовирът Жребчево, петият по обем (400 млн. м³) в България, е разположен по река Тунджа, между планините Средна гора и Стара Планина. Построен е през 1965 година и носи името на селището Жребчево, което е било потопено при създаването му. Освен село Жребчево остават потопени и селата Запалня и Долно Паничерево. Язовирът е предпочитано място за риболов на щука, сом, шаран, костур и червеноперки. Около него има вилни зони и места за къмпинг, без обаче обособени туристически маршрути. Жребчево е подходящо място и за водни спортове като кану-кайак и плуване. Интерес в последно време предизвиква потопената църква „Св. Иван Рилски“, която сега е достъпна за посещение и привлича туристи от цялата страна.
4. Язовир Доспат
Язовирът Доспат се намира в Западните Родопи и е четвъртият по обем в България, с максимален обем от 449,2 млн. м³. Той е част от водоелектрическата каскада Доспат – Въча, най-големият хидроенергиен комплекс в страната. Язовирът е изграден през 1967 година, след евакуацията на селищата Орлино и Бърдучи. С площ от 22,1 квадратни километра, то се нарежда сред най-големите по площ и обем в страната. С обща дължина от 19 километра и ширина около 3 километра, то е разположено в посока северозапад – югоизток в землищата на градовете Доспат и Сърница. Тези градове са свързани с живописен път, който минава по североизточния бряг на водохранилището. Местността около язовира предлага отлични условия за къмпинг, макар и с ограничени туристически атракции и маршрути. В язовира може да се уловят различни видове риба, включително шаран, сом, бабушка, кефал, костур и каракуда.
3. Язовир Кърджали
Язовирът "Кърджали" е третият по обем в България (497,2 млн.м³), събирайки водите на река Арда и намирайки се в Източните Родопи. Строителството му е в периода от 1957 година до 1963 година ,но то е съпътствано с поредица от тежки проблеми, като на практика строителните работи по обекта продължават до 1976 година. Интересното е, че стената му се издига само на 3 км от град Кърджали и е една от малкото язовирни стени в света, , които се извисяват над самия град. Основната му функция е за производство на електроенергия за индустрията и напояване на земите. Язовирът предлага идеални условия за риболов и е място за отдих и туризъм през цялата година, като възможностите за къмпинг и риболов привличат множество посетители. Водоемът е известен с богатството си от риба, като сомът е особено популярен сред рибарите.
2. Язовир Огоста
![]() |
снимка - Hotel Map |
Язовирът Огоста, разположен в Северозападна България, е вторият по обем водоем в страната с обем от 506 млн. куб. метра и четвъртият по площ. Строителството му продължава цели 20 години, завършвайки се през 1987 година. В него се събират води от три реки - Огоста, Бързия и Златица. Изначалната цел на язовира била да напоява селскостопански земи, но в момента той се използва предимно за производство на електроенергия. През 1999 година е обявен за подходящ за промишлен риболов, като предлага разнообразие от рибни видове като шаран, каракуда, червеноперка, костур, мряна, сом и щука. Интересен факт е, че при суша и намаляване на обема на язовира, изплува църквата "Св. Възнесение Господне" от потопеното село Живовци.
1. Язовир Искър
![]() |
снимка - photo forum Author - Mincho Karavastev |
Най-големият по обем и площ язовир в България е Язовир Искър, разположен между София и Самоков по устието на река Искър. Строителството му започва през 1950 година и приключва през 1954 година, като тогава се смята за най-голямото техническо съоръжение в страната. Заради изграждането на язовира жителите на три села - Калково, Шишманово и Горни Пасарел, са изселени. В момента язовир Искър снабдява столицата с питейна вода и служи за производство на електроенергия. Мястото е популярно за почивка и отдих, предлагайки различни възможности за релаксация като пикник, къмпинг, риболов и плаване с лодка. Разнообразието от рибни видове, включително сом, щука, пъстърва и други, привлича много рибари в региона.
0 Коментари