Етиопия е втората по население държава в Африка, населена от 111 386 391 души според оценката от юли 2020 година и заема десетото място на континента по размер на територията си от 1 104 300 квадратни километра. Нейната столица е Адис Абеба. Граничи с Еритрея на север, с Южен Судан и Судан на запад, с Джибути и Сомалия на изток, и с Кения на юг.
През голямата част от историята си Етиопия е била монархия. Върху нейната територия са открити някои от най-ранните следи на човешко присъствие и се предполага, че тук е започнало разпространението на Хомо сапиенс. След периода на африканската колонизация и Берлинската конференция, Етиопия и Либерия са останали единствените държави на континента, които не са попаднали под колониално управление. Въпреки кратката италианска окупация по време на Втората световна война, Етиопия става една от първите членки на Организацията на обединените нации (ООН). Множество африкански нации са възприели цветовете от етиопското знаме за своите флагове, като зелен, жълт и червен, които стават известни като панафрикански цветове.
В близкото минало това, което много хора знаеха за Етиопия, беше, че в нея населението е бедно и страната е символ на световния глад. И въпреки че все още има остатъци от онази бедност, Етиопия е започнала да се съживява като залага на културния туризъм и развитие на икономиката.
Етиопия държи много от най-удивителните съкровища на Африка, като средновековните пещерни църкви в Лалибела и 1700-годишните каменни обелиски в северния град Аксум.
Етиопия, която сама нарича себе си Страната на Кралицата от Шеба, казва също, че в нейния град Аксум се съхранява и Светият кивот, кутия от злато и акациево дърво, за което е смятано, че там са се държали Десетте Божи заповеди. Според Библията изработването на кивота е заповядано от Бог на Мойсей в Синайската планина. Кивотът и неговото светилище (Соломоновият храм) представлявали "хубостта на Израел". При разрушаването на Соломоновия храм в Йерусалим (587 г. пр.н.е.), кивотът изчезва и от тогава съществуват множество хипотези и спекулации относно неговата съдба и местоположение. Етиопските християни казват, че Кивотът е някъде в църквата на Света Мери от Зион в Аксум. (Освен тази църква можете да посетите и други места, очертаващи корените на християнството, каквото е селото Фалаша, дом на няколко останали етиопски евреи.).
Въпреки че страната не може да се състезава с Кения или Южна Африка, когато става въпрос за голяма конкуренция, Етиопия наистина има повече от дузина национални парка, които се смятат за едни от най-красивите в областта под пустинята Сахара. Теренът обхваща района от платата на планината Симиен до белите водни бързеи на напълно необитаемата долина Омо. Няма никакви луксозни палаткови лагери с подове от тиково дърво и пет-звездни вечери, но някои туроператори предлагат сафарита в долината Рифт, националния парк Маго и други далечни резервати. Посетителите могат да прекарат деня сред леопарди и наблюдавайки птиците, преди да се втурнат назад до хотелите си.
За туристите е интересно да посетят Адис Абеба – оживената столица със своя екзотичен нощен живот, или Гондар - по-бавно развиващият се град, наричан Камелота на Африка, защото има много замъци. Много хора обаче се притесняват за своята сигурност по време на престоя си в Етиопия. Въпреки че са отвличани европейски туристи и местни хора в региона Афар в Етиопия, близо до границата с Еритрея, турроператорите казват, че пътниците не трябва да се колебаят от това да посетят Етиопия.
"Районът Афар е повече от 800 километра на североизток от Адис Абеба и отдалечен от историческия път, който привлича международни посетители”, каза Памела Лейзърс, говорител на американска компания, които извършва пътувания до Етиопия. Страната в подсахарска Африка, е известна със своята красота (Планината Симиен, езерото Тана и Сините Нилски водопади) и заради нейната история (скалните пещери от ХІІ век; Stelae парк; дворецът на Кралицата на Шеба; музеят Аксум и крепостите на Гондар). Джони Билбай, основател на британска компания, която извършва пътувания, каза: „95% от Етиопия е безопасна за туристи. Това, което е особено странно, e, че има предупреждения от страна на правителството към туристите, казващи на посетителите да не преминават през онзи специален район”. Институциите предупреждават да се внимава, когато се преминава навътре на 50 километра до етиопско-еритрейската граница. Отношенията са били обтегнати, откакто през 1993 г. Еритрея получи независимост от Етиопия.
- Начало
- Пътувай с нас
- _Забележителности
- __Чудеса на света
- __Природни чудеса
- __Инженерни чудеса
- _Туризъм
- __Австралия
- __Азия
- __Африка
- __Европа
- __Северна Америка
- __Южна Америка
- Здраве и фитнес
- _Здравословно хранене
- _Фитнес упражнения
- _Фитнес съвети
- _Ментално здраве
- _Здравословен живот
- Авто-мото
- Кино
- Футбол
- Технологии
0 Коментари