Неговата история се проследява още от Микенската епоха (II хил. пр. Хр.), когато е било считано, че на него е бил изграден кралски дворец.
През 447 г. пр. Хр. Перикъл започва нов проект на Акропола, който става известен като "Златният век" в историята на Древна Атина. Под ръководството на известния скулптор Фидий, който имал унитарна художествена концепция за целия комплекс, започва голямото строителство. Архитекти на проекта са Иктин и Каликрат.
През 437 г. пр. Хр. започва строежът на Пропилеите на Мнесикъл - величественият вход към Акропола. Тези врати са завършени през 432 г. пр. Хр. На дясната страна на Пропилеите е издигнат малкият ионийски храм на Атина Нике. Той е завършен между 421 г. пр. Хр. и 415 г. пр. Хр. Издигат се още мраморните партенон и ерехтеонът. С времето, Акрополът се превръща в крепостно укрепление и в културно и религиозно сърце на древната атинска държава.
Архитектурата и скулптурата на Акропола отразяват върховото постижение на древногръцкото изкуство. Строгите линии и перфектните пропорции на партенона, изпълнен с релефни украси и скулптури, са символ на изяществото и великолепието на класическата гръцка архитектура. Ерехтеонът, с изваяните на високите колони женски фигури - кариатиди, представлява уникален пример за красотата и грацията на древногръцката скулптура.
През римската епоха е използван като крепост, а през византийската епоха - като християнска църква. След завладяването на Атина от Османската империя през 15-ти век Акрополът е използван като джамия и военен гарнизон.
Акрополът привлича огромен брой туристи от целия свят, които идват да се възхищават на неговата величественост и красота. Посещението на този исторически паметник предоставя възможност за поглед в миналото и разбиране на богатото наследство на древната гръцка цивилизация. Сред залезите на Акропола, туристите имат възможността да се потопят в атмосферата на древните времена и да се насладят на невероятни гледки към града на Атина.
Със запазването и реставрацията на неговите археологически структури, Акрополът продължава да впечатлява и вдъхновява милиони хора от цял свят. Неговото значение като символ на древногръцката култура и цивилизация остава вечен и неизменен. С подходящата грижа и внимание, Акрополът ще продължи да бъде източник на вдъхновение и възхищение за бъдещите поколения, които ще го посещават и обичат.
Забележителности:
Партенонът: Най-известната сграда на Акропола, храм, посветен на богинята Атина.
Ерехтейон: Храм, посветен на богинята Атина и бог Посейдон.
Пропилеите: Монументален вход към Акропола.
Храмът на Атина Нике: Малък храм, посветен на богинята на победата.
Театърът на Дионис: Най-старият театър в света.
0 Коментари